Final Exams - Spring 2017
ENEE
Electrical & Computer Engineering
ENEE101
Introduction to Electrical & Computer Engineering
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0102 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0103 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0104 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0105 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0106 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0107 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
0108 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHM 1407
Ramalingam Chellappa
ENEE140
Introduction to Programming Concepts for Engineers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM ITV 1100
Tudor Dumitras
0102 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM ITV 1100
Tudor Dumitras
0103 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM ITV 1100
Tudor Dumitras
ENEE150
Intermediate Programming Concepts for Engineers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM SPH 1302
Gang Qu
0102 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM SPH 1302
Gang Qu
0103 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM SPH 1302
Gang Qu
0104 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM SPH 1302
Gang Qu
0201 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1100
William Hawkins
0202 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1100
William Hawkins
0203 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1100
William Hawkins
0204 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1100
William Hawkins
ENEE200
Technology and Consequences: Engineering, Ethics, and Humanity
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Nicole Mogul
0102 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Nicole Mogul
0103 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Nicole Mogul
0104 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Nicole Mogul
0105 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Nicole Mogul
0106 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Nicole Mogul
ENEE205
Electric Circuits
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Thomas Murphy
0102 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Thomas Murphy
0103 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Thomas Murphy
0104 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Thomas Murphy
0105 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Thomas Murphy
0106 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Thomas Murphy
0201 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
0202 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
0203 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
0204 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
0205 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
0206 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
ENEE222
Elements of Discrete Signal Analysis
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM CSS 2324
Behtash Babadi
0102 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM CSS 2324
Behtash Babadi
0103 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM CSS 2324
Behtash Babadi
0201 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Adrianos Papamarcou
0202 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Adrianos Papamarcou
0203 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Adrianos Papamarcou
ENEE244
Digital Logic Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
Yavuz Oruc
0102 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
Yavuz Oruc
0103 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
Yavuz Oruc
0104 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
Yavuz Oruc
0105 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
Yavuz Oruc
0106 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
Yavuz Oruc
0201 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
0202 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
0203 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
0205 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
ENEE245
Digital Circuits and Systems Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0102 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0103 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0104 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0105 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0106 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0107 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0108 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0109 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
0110 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1410
Candace Walden
ENEE303
Analog and Digital Electronics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1243
Alireza Khaligh
0102 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1243
Alireza Khaligh
0103 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1243
Alireza Khaligh
0201 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0108
Timothy Horiuchi
0202 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0108
Timothy Horiuchi
ENEE307
Electronic Circuits Design Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0102 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0103 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0104 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0105 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0106 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0107 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0108 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0109 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0110 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0111 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0112 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
0113 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PHY 1412
Robert Newcomb
ENEE313
Introduction to Device Physics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0102 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
Danilo Romero
0201 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0108
Agisilaos Iliadis
0202 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0108
Agisilaos Iliadis
ENEE322
Signal and System Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1111
0102 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1111
0201 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2108
Andre Tits
0202 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2108
Andre Tits
0203 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2108
Andre Tits
0301 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
Mark Shayman
0302 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
Mark Shayman
ENEE324
Engineering Probability
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JMP 3201
Prakash Narayan
0102 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JMP 3201
Prakash Narayan
0103 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JMP 3201
Prakash Narayan
0201 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Adrianos Papamarcou
0202 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Adrianos Papamarcou
0301 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1130
Nuno Martins
0302 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1130
Nuno Martins
0303 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1130
Nuno Martins
ENEE350
Computer Organization
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Yavuz Oruc
0102 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Yavuz Oruc
0103 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Yavuz Oruc
0201 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM KEB 1110
Manoj Franklin
0202 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM KEB 1110
Manoj Franklin
0203 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM KEB 1110
Manoj Franklin
ENEE351
Algorithms and Data Structures
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2136
Charalampos Papamanthou
ENEE359F
Intermediate Topics in Computer Engineering; Advanced FPGA System Design using Verilog
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM AVW 2446
Jerry Wu
ENEE380
Electromagnetic Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 0108
Leonard Taylor
0102 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 0108
Leonard Taylor
0201 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
Mohammad Hafezi
0202 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
Mohammad Hafezi
ENEE381
Electromagnetic Wave Propagation
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1108
Edo Waks
0102 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1108
Edo Waks
0201 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
0202 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
ENEE381H
Electromagnetic Wave Propagation
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
ENEE408A
Capstone Design Project:Microprocessor-Based Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 3114
William Hawkins
ENEE408D
Capstone Design Project: Mixed Signal VLSI Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM KEB 2107
Pamela Abshire
ENEE408G
Capstone Design Project: Multimedia Signal Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
Carol Espy-Wilson
0102 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
Carol Espy-Wilson
ENEE408I
Capstone Design Project: Autonomous Control of Interacting Robots
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1202
Gilmer Blankenship
0102 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1202
Gilmer Blankenship
ENEE408R
Capstone Design Project; Electric Bikes
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 4:00 PM - 6:00 PM CHE 2116
Romel Gomez
ENEE408T
Capstone Design Project; Accelerator Physics - Building the Maryland 5 MeV Cyclotron
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CSI 3118
Brian Beaudoin
Timothy Koeth
ENEE413
Advanced Electronic Devices
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM EGR 0108
Agisilaos Iliadis
ENEE417
Microelectronics Design Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM EGR 2154
Robert Newcomb
0102 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM EGR 2154
Robert Newcomb
ENEE425
Digital Signal Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM JMP 1202
Carol Espy-Wilson
ENEE426
Communication Networks
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM PHY 4221
Mark Shayman
ENEE428
Communications Design Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1102
Steven Tretter
0102 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1102
Steven Tretter
ENEE439M
Topics in Signal Processing; Introduction to Machine Learning
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Ramalingam Chellappa
Behtash Babadi
ENEE440
Microprocessors
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM EGR 2154
William Hawkins
ENEE445
Computer Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1102
William Hawkins
ENEE446
Digital Computer Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
Manoj Franklin
0201 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM ITV 1111
ENEE447
Operating Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
Manoj Franklin
0102 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
Manoj Franklin
0103 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
Manoj Franklin
0104 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1100
Manoj Franklin
ENEE459E
Topics in Computer Engineering; Introduction to Cryptology
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM SPH 0302
Dana Dachman-Soled
ENEE461
Control Systems Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
0102 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
0103 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
0104 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
ENEE463
Digital Control Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM ITV 1100
Gilmer Blankenship
ENEE473
Electrical Machines Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JMP 1109
David Bowen
0102 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JMP 1109
David Bowen
ENEE475
Power Electronics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM KEB 1110
Isaak Mayergoyz
ENEE488
Independent Study in Electrical and Computer Engineering
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
2801 See Instructor
ENEE489A
Topics in Electrophysics; Laboratory for Antennas for Wireless Personal Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM EGR 3114
Sergio Picozzi
ENEE489Q
Topics in Electrophysics; Quantum Phenomena in Electrical Engineering
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM JMP 1202
Julius Goldhar
ENEE496
Lasers and Electro-optic Devices
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 0135
Mario Dagenais
ENEE601
Semiconductor Devices and Technology
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1202
Danilo Romero
ENEE611
Integrated Circuit Design and Analysis
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM HBK 1108
Timothy Horiuchi
ENEE620
Random Processes in Communication and Control
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM PHY 4222
Richard La
ENEE621
Estimation and Detection Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 12:00 PM EGR 3106
Armand Makowski
ENEE625
Multi-user Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM EGR 2154
Anthony Ephremides
ENEE627
Information Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM EGR 3106
Sennur Ulukus
ENEE631
Digital Image and Video Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2116
Min Wu
ENEE632
Speech and Audio Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1117
Ganesh Sivaraman
Shihab Shamma
ENEE634
Space-Time Signal Process
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
KJ Ray Liu
ENEE640
Digital CMOS VLSI Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1104
Ankur Srivastava
ENEE645
Compilers and Optimization
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM ITV 1100
Rajeev Barua
ENEE661
Nonlinear Control Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 4:00 PM - 6:00 PM CSI 1122
Perinkulam Krishnaprasad
ENEE664
Optimal Control
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM EGR 3106
Michael Rotkowitz
ENEE681
Electromagnetic Theory II
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM SPH 0303
Edward Ott
ENEE686
Charged Particle Dynamics, Electron and Ion Beams
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM SPH 0303
ENEE691
Optical Communication Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
Mario Dagenais
ENEE698D
Graduate Seminar; Electrophysics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM PHY 4221
Phillip Sprangle
ENEE698E
Graduate Seminar; Microelectronics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 4:00 PM - 6:00 PM CSI 2118
Robert Newcomb
ENEE698Q
Graduate Seminar; Colloquium Series
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Ramalingam Chellappa
ENEE759G
Advanced Topics in Computer Engineering; Unsupervised Learning
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM CSI 3118