Final Exams - Spring 2017
INAG
Institute of Applied Agriculture
INAG099
Cooperative Education
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Meredith Epstein
INAG101
Computer Applications
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM ANS 0509
INAG104
Agricultural Mathematics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1123
Larisa Cioaca
INAG105
Soils and Fertilizers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Kenneth Ingram
0102 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Kenneth Ingram
INAG106
Pesticide Use and Safety
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Ronald Myers
INAG110
Oral Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 10:30 AM - 12:30 PM KEY 0117
Jim Golden
0201 Sat, May 13 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2145
Amy Fisher
0301 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM WDS 1130
Jim Golden
0401 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM JMZ 3203
Eric Dunning
0501 Wed, May 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
Amy Fisher
0701 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1158
Robert Ballenger
0801 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM CSS 0201
Amy Fisher
0901 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1202
Anthony Pagnotti
1001 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM HBK 0105
Jim Golden
1101 Tue, May 16 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1109
Robert Ballenger
1201 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1176
Jim Golden
1301 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CSS 0201
Anthony Pagnotti
1401 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Kristen Willett
1501 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JMP 2202
Eric Dunning
1601 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1164
Edward Priola
1701 Mon, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1105
Kristen Willett
1801 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1115
Edward Priola
1901 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1105
Kristen Willett
2001 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JMZ 2123
Robert Ballenger
2101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM SYM 0209
JoEllen Barnhart
2201 Mon, May 15 6:00 PM - 8:00 PM PLS 1115
JoEllen Barnhart
2301 Wed, May 17 6:00 PM - 8:00 PM PLS 1146
JoEllen Barnhart
2401 Thu, May 18 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1123
Eric Dunning
2501 Thu, May 18 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1168
Amy Fisher
2601 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Eric Dunning
2701 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
Anthony Pagnotti
2801 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0215
Robert Ballenger
2901 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
Anthony Pagnotti
3001 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CSS 0201
Amy Fisher
3101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1158
Edward Priola
3201 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1168
Eric Dunning
3301 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2116
Robert Ballenger
3401 Thu, May 18 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1158
Edward Priola
3501 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM ARC 1123
JoEllen Barnhart
3601 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1162
Edward Priola
3701 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1146
Kristen Willett
3801 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM ARC 1127
JoEllen Barnhart
3901 Fri, May 19 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1162
Kristen Willett
4001 Tue, May 16 6:00 PM - 8:00 PM JUL 1105
Edward Priola
INAG110S
Oral Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0601 Fri, May 19 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1111
Anthony Pagnotti
INAG132
Agricultural Leadership and Teamwork
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CSS 2316
Larisa Cioaca
INAG199
Special Problems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Justin Mathias
INAG199C
Special Problems; in AgriScience
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
INAG204
Agricultural Business Management
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 18 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1123
Larisa Cioaca
INAG206
Agricultural Business Law
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 4:00 PM - 6:00 PM JUL 1123
Michael Grady
Glori Hyman
INAG207
Power and Machinery
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ANS 0504
INAG213
Crop Production Practices
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1111
Meredith Epstein
INAG214
Agronomic Principles of Golf Turf Management
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1123
Justin Mathias
INAG224
Greenhouse and Plant Production Management
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1111
Kenneth Ingram
INAG235
Irrigation and Drainage
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 13 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1123
Justin Mathias
INAG248
Topics in Sustainable Agriculture
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 16 6:00 PM - 8:00 PM JUL 1123
Meredith Epstein
INAG250
Fundamentals of Agricultural Mechanics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 17 1:30 PM - 3:30 PM ANS 0504